Medycyna sądowa

Medycyna sądowa jest specjalizacją lekarską mającą głównie na celu przełożenie skomplikowanych zagadnień medycznych na obszar aktualnie istniejącego prawa. Stworzonym ku temu narzędziem jest opinia sądowo-lekarska.

Opinia sądowo-lekarska odgrywa ważną, a często kluczową rolę w rozstrzygnięciu sprawy. Aby jednak spełniła swoją rolę i pokładane w niej oczekiwania organu procesowego, powinna być sporządzona z zachowaniem wszelkich zasad opiniodawczych i z użyciem języka zrozumiałego dla prawnika.

Ponieważ współczesna wiedza medyczna jest rozbudowana i wykazuje tendencje do tworzenia wąskich specjalizacji, znaczna część opinii sądowo-lekarskich, a z całą pewnością opinie dotyczące oceny postępowania medycznego, powinny być wydawane przez zespoły złożone ze specjalistów z różnych dziedzin medycyny, indywidualnie dostosowane do potrzeb danej sprawy. W skład takiego zespołu obligatoryjnie powinien wchodzić specjalista medycyny sądowej – lekarz, który w oparciu o nabytą wiedzę (Program specjalizacji w dziedzinie medycyny sądowej: przejdź tutaj) i doświadczenie zawodowe posiada umiejętność rozumowania i komunikowania się językiem prawniczym.

Taki wielospecjalistyczny skład zespołu biegłych zapewnia równowagę pomiędzy zasadniczymi elementami opinii: specjalistyczną wiedzą medyczną i jej przełożeniem na język tłumaczący skomplikowane zagadnienia medyczne w sposób zrozumiały dla prawników.

 

Treści zawarte na niniejszej stronie internetowej są autorstwa dra Macieja Barzdo oraz dra Leszka Żydka i nie mogą być zamieszczane w innych publikatorach bez zgody autorów.


Formularz kontaktowy >>

Dane kontaktowe:

Zakład Medycyny Sądowej
Barzdo i Żydek

ul. Franciszkańska 104/112
lok. 207/208
91-845 Łódź

tel.:42 235 80 61 (sekretariat)
506 22 80 17 (dr Barzdo)
504 02 04 08 (dr Żydek)
723 94 56 20 (dr Borowska)
604 57 84 92 (dr Michalski)
fax:42 235 80 62



Strony internetowe Łódź

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień w Państwa przeglądarce dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

OK